Z-Wave

Z-Wave, technológia pre každú chytrú domácnosť !

Z-Wave je bezdrôtová technológia špecificky vyvinutá pre inteligentné riešenia ovládania domácnosti, domov a budov. Umožňuje komunikáciu medzi rôznymi bežnými elektronickými zariadeniami v domácnosti, ich vzdialenú kontrolu a ovládanie.

Všetky Z-Wave zariadenia v domácnosti komunikujú medzi sebou bezdrôtovo, bez použitia káblov, čo znamená, že inštalácia je jednoduchá a rýchla a zvládne ju naozaj každý. Kontrola domácnosti a ovládanie Z-Wave zariadení je možná aj cez Internet odkiaľkoľvek na svete s použitím PC, tabletu alebo mobilného telefónu. Ovládanie domácnosti na diaľku umožňuje Z-Wave Riadiaca Jednotka tzv. Z-Wave Controller (Z-Wave Gateway), ktorá je mozgom a centrálnym riadiacim systémom pre inteligentný dom a domácnosť. S našimi Z-Wave zariadeniami môžete teda kedykoľvek a odkiaľkoľvek kontrolovať a ovládať napríklad osvetlenie, kúrenie, zabezpečenie domu (pohybové PIR senzory, IP kamery, alarm, atď), elektrické žalúzie a rolety, rôzne senzory (teplota, vlhkosť, intenzita svetla, CO2), meranie spotreby elektrickej energie a v podstate akýkoľvek elektrický prístroj v dome a domácnosti.

V súčasnosti existuje viac ako 1700 výrobkov používajúcich technológiu Z-Wave od viac ako 450 výrobcov na celom svete a ich počet stále narastá. Z-Wave je štandardom pre bezdrôtovú kontrolu a ovládanie elektrických zariadení a stala sa kľúčovou technológiou smerom k “Internet Of Things” (IoT). Všetky produkty označené logom Z-Wave sú navzájom kompatibilné a certifikované, čo má na starosti konzorcium výrobcov Z-Wave Alliance.

Dôkazom, že Z-Wave je technológiou budúcnosti pre domácu automatizáciu je aj to, že ju vo svojich riešeniach používajú svetoví technologický giganti ako napríklad: Cisco, At&t, Verizon, General Electric, atď.

Výhody technológie Z-Wave

Z-Wave bola vyvinutá pre bezdrôtovú kontrolu a ovládanie zariadení v domácnosti ako napríklad svetlá, rôzne senzory, zámky na dvere, termostaty a podobne. Dom alebo domácnosť sa vďaka tomu stáva “SMART”. Inteligentný dom, resp. chytrá domácnosť má bývanie a život zjednodušiť, spríjemniť a zvýšiť jeho bezpečnosť a komfort.

A práve technológia Z-Wave spĺňa všetky predpoklady pre ideálnu chytrú domácnosť, chytré bývanie:

  • spoľahlivosť a bezpečnosť komunikácie
  • jednoduchosť inštalácie
  • nízka spotreba energie
  • ovládanie na diaľku alebo lokálne
  • množstvo dostupných zariadení, kompatibilita
  • dostupná cena

 

Jednoduchá inštalácia

Z-Wave elektronické zariadenie napr. vypínač alebo termostat, stačí jednoducho zapnúť, pridať do Z-Wave siete a okamžite ho môžete ovládať cez PC, tablet alebo mobilný telefón. Inštalácia väčšiny Z-Wave zariadení je rovnako jednoduchá ako výmena žiarovky a zvládne ju naozaj každý. Samozrejme niektoré zariadenia, ako napríklad spínacie relé (modul pod omietkou), si vyžadujú odbornú inštaláciu keďže ide o zásah do elektroinštalácie.

Flexibilita a modulárnosť

Z-Wave je bezdrôtová technológia, takže na inštaláciu nepotrebujete žiadne dodatočné káble. Mať inteligentný dom je naozaj jednoduché a môžete sa rozhodnúť kedykoľvek, pretože na inštaláciu Z-Wave zariadení nie sú potrebné stavebné úpravy. Znamená to aj, že keď sa dnes rozhodnete ovládať a kontrolovať osvetlenie, o mesiac môžete pokračovať s kontrolou kúrenia alebo inštaláciou senzorov pohybu.

Cenová dostupnosť

Veľmi dôležitou výhodou Z-Wave je oproti tradičným riešeniam inteligentných domov a domácností ako napríklad KNX, X10 ale aj ZigBee, je cenová dostupnosť. Keďže na inštaláciu nepotrebujete špecializovanú firmu, nemusíte robiť stavebné zásahy a pre rozšírenie sa môžete rozhodnúť kedykoľvek, sú Z-Wave riešenia domácej automatizácie cenovo výhodné a dostupné už pre každého. Môžete tak na diaľku ovládať a kontrolovať okrem Vášho domu alebo bytu aj napríklad chatu, záhradný domček alebo garáž.

Spoľahlivosť a bezpečnosť

Všetky Z-Wave zariadenia medzi sebou komunikujú bezdrôtovo, preto je veľmi dôležité aby ich komunikácia bola spoľahlivá a bezpečná. Z-Wave štandard definuje potvrdenie každej komunikácie tzv. Acknowledgement (ACK). Znamená to, že napríklad keď pohybový PIR senzor detekuje pohyb v miestnosti, vyšle informáciu do zabezpečovacieho systému, ktorý následne potvrdí, že informáciu prijal.

Veľmi dôležitá je aj bezpečnosť prenosu informácií, hlavne keď jednou z hlavných úloh inteligentného domu je ochrana osôb a majetku. Z-Wave využíva rovnaké zabezpečenie informácií – šifrovanie, ako internetové bankovníctvo. (Z-Wave je výrazne bezpečnejšia ako napríklad EnOcean)

Dosah bezdrôtového signálu

Bezdrôtové technológie majú väčšinou problém s dosahom signálu a rušením (interferencia). Z-Wave frekvencia definovaná pre Európu je 868,42 MHz. To znamená, že oproti iným bezdrôtovým technológiám nie je v domácnosti rušená napríklad mikrovlnkou, telefónmi, WiFi a podobne.

Bežný dosah Z-Wave signálu je v otvorenom priestranstve 100 metrov a vo vnútri budovy do 50 metrov v závislosti od použitých materiálov, ktoré dosah v interiéry znižujú. Okrem toho, Z-Wave je tzv. mesh technológia, teda všetky Z-Wave zariadenia dokážu medzi sebou komunikovať a signál s jedného Z-Wave zariadenia môže byť preposlaný na ďalšie a informácie sa v Z-Wave sieti smerujú (routing) od odosielateľa k príjemcovi. V praxi to znamená, že dosah Z-Wave siete rastie a rozširuje sa s počtom Z-Wave zariadení v sieti. Jednoducho povedané, čím viac Z-Wave zariadení máte v dome, tým je dosah a veľkosť Z-Wave siete väčší.

Kompatibilita a dostupnosť zariadení

Z-Wave je najrozšírenejšia technológia pre domácu automatizáciu na svete. V súčasnosti existuje viac ako 900 rôznych výrobkov od viac ako 250 výrobcov na celom svete. A čo je najdôležitejšie? Všetky Z-Wave zariadenia sú kompatibilné. Znamená to, že vo Vašich riešeniach ovládania domácnosti a kontroly domu, nie ste viazaní na jedného výrobcu. Ochrana investície je preto vyžšia ako pri proprietárnych riešeniach od jedného výrobcu.

Nízka energetická náročnosť

Úspora energie je dôležitá. Niektoré Z-Wave zariadenia ako napríklad senzory teploty, pohybu alebo termostaty, sú napájané na batérie. Preto je efektivita spotreby elektrickej energie veľmi dôležitá. Z-Wave zariadenia sú optimalizované na nízku spotrebu a životnosť batérií sa pohybuje od 1 roka a viac.

Rovnako dôležitá je aj ochrana zdravia ľudí a otázka elektromagnetického smogu (vyžarovanie bezdrôtového signálu a vplyv na ľudský organizmus). Akýkoľvek Z-Wave prístroj (zásuvkový modul, senzor, termostat, stmievač osvetlenia, atď) má veľmi nízke elektromagnetické vyžarovanie, pre porovnanie je približne 4000 krát menšie ako vyžarovanie mobilného telefónu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *